Polonijny Portal Medyczny

Fundacja SWP Zdrowie

Powołana w 2020 roku Fundacja SWP Zdrowie powstała z myślą o udzielaniu pomocy osobom polskiego pochodzenia, zarówno mieszkającym w kraju, jak i Polonii. Misją tego przedsięwzięcia jest pomoc, wsparcie w chorobie, udzielanie świadczeń medycznych, a także promocja zdrowego stylu życia i wszelkich działań prozdrowotnych. Przewodniczącym Rady Fundacji jest prof. dr hab. Marek Rudnicki, chirurg, onkolog, wykładowca akademicki i działacz polonijny z Chicago.  

Działalność Fundacji skupia się głównie na obszarze ochrony zdrowia, w szczególności organizacji i prowadzeniu działalności medycznej, a także wspieraniu osób wymagających pomocy oraz działalności innych podmiotów tę pomoc udzielających. W przyszłości planowana jest także kontynuacja wsparcia z zakresu polityki włączającej, skierowanej do licznie przybywających do Polski obywateli państw zza wschodniej granicy.  

Fundacja SWP Zdrowie aktywnie wspiera potrzebujących zarówno poprzez bezpośrednią pomoc medyczną, jaki i organizację różnego rodzaju przedsięwzięć o szerszym zakresie. Na przestrzeni działalności fundacji powołane do życia zostało centrum rehabilitacji – SWP Zdrowie Rehabilitacja, mające swą siedzibę w Domu Polonii w Ostródzie. Centrum to oferuje szeroki wachlarz usług z zakresu rehabilitacji, fizykoterapii, kinezyterapii, czy masażu.  

Zarząd Fundacji

Dariusz Piotr Bonisławski

PREZES

Rada Fundacji

prof. dr hab. Marek Rudnicki

PRZEWODNICZĄCY

prof. dr hab. n. med. Michał Ludwik Tenderenda

Piotr Garbacz

Tomasz Różniak

Polonijne Centrum Zdrowia

Polonijne Centrum Zdrowia powołane zostało 2022 roku, z myślą o uzupełnieniu dotychczasowej działalności organizacji. Jest to przedsięwzięcie powstałe z inicjatywy Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, które od lat angażuje się w działania medyczne na rzecz Polonii, w tym m.in. współorganizuje kongresy lekarzy polonijnych, szkolenia dla medyków ze wschodu, czy pomaga młodym Polakom mieszkającym za granicą w dostaniu się na studia medyczne w Polsce. Główne obszary działalności Polonijnego Centrum Zdrowia to z jednej strony pomoc medyczna skierowana do rodaków ze Wschodu, którzy ucierpieli w wyniku wojny, czy represji. Drugim zaś obszarem działalności jest stworzenie środowiska umożliwiającego wymianę wiedzy i doświadczeń polskich lekarzy zamieszkujących najrozmaitsze zakątki świata. 

Działalność Polonijnego Centrum Medycznego ukierunkowana jest na szeroko pojętą pomoc medyczną, w tym szczególnie przeznaczoną dla Polonii zamieszkującej kresy wschodnie. Na przestrzeni działalności Centrum mieszczącego się w Domu Polonii w Ostródzie udzielana jest pomoc z zakresu rehabilitacji i psychoterapii, skierowana do przedstawicieli Polonii, w tym osób pokrzywdzonych z nienawiści na tle narodowościowym, czy religijnym – głównie z Białorusi i Ukrainy. 

Drugi obszar działalności obejmuje szeroko pojętą integrację polonijnych środowisk medycznych. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest stworzenie środowiska do swobodnej wymiany informacji, wiedzy i doświadczeń pomiędzy medykami polskiego pochodzenia z całego świata. Założeniem tej działalności jest współpraca środowisk medycznych z Polski i Polonii, na przestrzeni której możliwa będzie swobodna wymiana najnowszych informacji i osiągnięć medycznych przedstawicieli z najróżniejszych zakątków świata. Przestrzeń ta służyć ma także do organizacji różnorodnych szkoleń, kongresów, konferencji, pobytów studyjnych czy warsztatów. 

Polonijne Centrum Medyczne ma także służyć pomocą w nostryfikowaniu dyplomów lekarzom, chcącym to uczynić. Ma pomóc medykom, głównie ze Wschodu, poprzez możliwość udziału w szkoleniach językowych i merytorycznych. Jednym z celów tego wielowymiarowego przedsięwzięcia jest także chęć utworzenia bazy polonijnych lekarzy z całego świata. 

Warto podkreślić też, że Polonijne Centrum Zdrowia zainaugurowało współpracę z Fundacją „Pro Polonia” (utworzoną przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Polski Komitet Olimpijski i Wspólnotę Polską), dzięki czemu w ramach otwartego uniwersytetu organizowane są wykłady dotyczące zdrowia przeznaczone dla Polaków z całego świata. 

Uroczystość inaugurująca rozpoczęcie działalności Polonijnego Centrum Zdrowia odbyła się w październiku 2022 roku w Domu Polonii w Ostródzie. Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” angażuje się w szeroko pojętą działalność medyczną na rzecz Polonii oraz Polaków mieszkających w kraju, od lat współpracując w tym zakresie z wybitnymi autorytetami medycznymi. Działania te wspiera m.in. prof. dr hab. n. med. dr h.c. multi Henryk Skarżyński, otolaryngolog, Dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, który podkreśla, iż Polacy mieszkający za granicą zasługują na pomoc, Profesor zaszczycił swoją obecnością podczas otwarcia Polonijnego Centrum Zdrowia. W czasie uroczystości zasadność tego przedsięwzięcia podkreślił też prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik, Dyrektor Centrum Mikrochirurgii Oka OkoLaser w Warszawie, który wspomniał, iż działalność ta pozwoli na zbliżenie się do polskiej medycyny i jej aktualności, a także umożliwi osobisty rozwój zawodowy. Wsparcie dla organizacji zadeklarował także obecny na uroczystości ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, Rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który podkreślił, iż kadra i studenci kierunku lekarskiego mogą merytorycznie posłużyć temu przedsięwzięciu. 

Ponadto podczas otwarcia Polonijnego Centrum Zdrowia swoją obecnością zaszczycili też Szanowni Goście: Zbigniew Babalski, Poseł na Sejm RP; Bogusława Orzechowska, Senator RP; Grażyna Wereszczyńska, Dyrektor Biura Dialogu Dialogu i Korespondencji Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej; Artur Chojecki, Wojewoda Warmińsko-Mazurski; Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego; Andrzej Wiczkowski, Starosta Ostródzki; prof. dr hab. n. med. Marek Krawczyk, wieloletni Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; płk dr n. med. Barbara Betiuk, Wojskowy Instytut Medyczny; dr hab. Anna Fidelus, Rektor do spraw studenckich i kształcenia Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego; dr Igor Kilanowski, Dyrektor Kancelarii Rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego; Jarosław Bogusz, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie; Leszek Potorski, Dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego ARiMR; dr Witold Rybczyński Ambasador ad personam, Prezes Zarządu Fundacji Pro Polonia; prof. dr hab. n. med. Michał Tenderenda, członek Rady Fundacji SWP Zdrowie; Piotr Grabacz, członek Rady Fundacji SWP Zdrowie; Jan Korsak, członek Rady Krajowej Stowarzyszenia Wspólnota Polska; Wiesław Ługiewicz, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska; Zenona Bańkowska, Dyrektor zarządzająca biurem Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Rada Ekspertów Polonijnego Centrum Zdrowia

prof. dr hab. n. med. Marek Krawczyk

prof. dr hab. Marek Rudnicki

dr n. med. Barbara Betiuk