prof. Marek Rudnicki
Przewodniczący Rady Fundacji SWP Zdrowie.
W 1972 ukończył studia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Do 1987 był wykładowcą i pracownikiem Centralnego Szpitala Klinicznego ŚAM w Katowicach-Ligocie. Doktoryzował się w 1980. Od września 1980 założyciel i aktywny działacz NSZZ „Solidarność”. Był delegatem na I i II Wojewódzkim Zjeździe Delegatów (Województwa Katowickiego) Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Po pacyfikacji kopalni Wujek 16 grudnia 1981 osobiście wezwał zespoły ratownicze, by rannych górników nie zawoziły do szpitali kontrolowanych przez peerelowskie MSW, tylko do cywilnego szpitala klinicznego, w którym pracował. W latach 1982–1987 członek Biskupiego Komitetu Pomocy Więzionym i Internowanym, z którym organizował pomocy medyczną dla represjonowanych i ich rodzin. Był również kolporterem prasy podziemnej, m.in. „Tygodnika Mazowsze”. Rozpracowywała go Milicja Obywatelska (KE krypt. Chirurg). W 1987 wyjechał do Stanów Zjednoczonych. W latach 1987–1990 pracownik naukowy w Departamencie Chirurgii Uniwersytetu w Cincinnati. W latach 1990–1999 profesor w szpitalu afiliowanym do Uniwersytetu Columbia, następnie profesor Uniwersytetu Illinois w Chicago. Jako działacz szeregu organizacji polonijnych był autorem programów upamiętniających wkład Polaków w zwycięstwo nad Niemcami podczas drugiej wojny światowej na antenie National Public Radio. Współorganizował akcje przeciwko zniesławianiu Polski i Polaków.
Marek Rudnicki jest prezesem Związku Lekarzy Polskich w Chicago oraz członkiem Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP. Mieszka w Katowicach. Jest himalaistą. W 2019 był kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do Senatu w okręgu nr 44 (zajął 2 miejsce, zdobywając 29,4% głosów).
W 2016 wystąpił w filmie dokumentalnym „Samarytanie” w reżyserii Adama Turuli o pomocy medycznej udzielanej górnikom z Wujka.
