prof. Zbigniew Religa – pionier polskiej kardiochirurgii
14 lat temu zmarł wybitny polski kardiolog i prekursor transplantacji serca w Polsce, profesor Zbigniew Religa.
5 listopada 1985 roku, kardiochirurg Zbigniew Religa przeprowadził pierwszy w Polsce udany zabieg przeszczepienia serca. Operacja była przełomem w polskiej medycynie. W młodości nie planował, że zostanie lekarzem. Rozważał podjęcie studiów filozoficznych lub na dziennikarstwie.
Profesor Religa wspominał: „Po raz pierwszy pobraliśmy bijące jeszcze serce, wbrew dużemu oporowi ze strony środowiska lekarskiego. Wcześniej przeprowadzano wprawdzie w Polsce przeszczepy nerek, ale organy te pobierano wyłącznie od osób, których serce przestało już pracować. Uważano bowiem, że człowiek, którego serce bije, jest wciąż żywy”.
1985 rok był przełomowy nie tylko ze względu na udaną operację. Właśnie wtedy po raz pierwszy w Polsce zebrała się komisja, która miała orzec śmierć mózgu. Także po raz pierwszy w kraju powołano się na ten termin medyczny jako podstawę do uznania śmierci człowieka. Religa musiał liczyć się także z oporami natury moralnej. O rozmowie z matką dawcy wspominał: „To było ogromne przeżycie – i dla mnie, i dla niej. Miała być w końcu pierwszą taką matką w Polsce”.
Profesor wybór medycyny jako kierunku studiów zawdzięczał w dużym stopniu decyzji rodziców, którzy przypilnowali młodego Zbigniewa, aby zdał egzamin maturalny z dobrym wynikiem. Sam Religa bardziej niż medycyną, biologią czy chemią interesował się filozofią. Nosił się nawet z zamiarem studiowania tego kierunku.
Podobnie mniej znane są późniejsze – po pierwszym przeszczepieniu serca – wielkie osiągnięcia Zbigniewa Religi . Pozostał pionierem polskiej kardiochirurgii, wykonując po raz pierwszy w kraju przeszczep płuc i serca (1986) oraz przeprowadzając zabiegi leczenia przewlekłej zatorowości płucnej (1990). W 1988 roku z jego inicjatywy powstała Pracownia Sztucznego Serca Śląskiej Akademii Medycznej. W roku 1991 stworzył prototyp sztucznego serca i zastawki biologicznej.
Źródło: http://www.pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=25667
