Smartfony wspomogą walkę z cukrzycą?
Polskie startupy innowacyjne rozwijają rozwiązania, które mają na celu walkę z cukrzycą. Wśród nich jest diabetomat, stworzony przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej. Urządzenie to pozwala na bezinwazyjne diagnozowanie i monitorowanie przebiegu cukrzycy. Cukrzyk mógłby skorzystać z niego bez konieczności wielokrotnego nakłuwania skóry w celu pobrania krwi. Wynalazek ten trafił już na etap badań klinicznych i może zostać wprowadzony na rynek za około trzy lata. Startup Advanced Diagnostic Equipment (ADE) przewiduje, że urządzenie będzie w zasięgu portfela przeciętnego chorego.
Według Międzynarodowej Federacji Cukrzycy, na cukrzycę cierpi obecnie około 537 milionów ludzi na świecie, a do 2030 roku liczba ta ma wzrosnąć do 643 milionów. Dlatego takie innowacyjne rozwiązania, jak diabetomat, są szczególnie potrzebne. Zbyt wysokie koszty urządzeń pomiarowych powodują, że nie wszyscy chorzy mają na nie stać. Odkrycie polskich naukowców może więc zmienić sytuację na lepsze. Diabetomat działa w sposób zbliżony do alkomatu, mierząc poziom ciał ketonowych w wydychanym powietrzu. ADE twierdzi, że koszty produkcji urządzenia powinny z czasem znacznie spaść, dzięki czemu diabetomat będzie dostępny dla większej liczby osób.
Diabetomat to jednak nie jedyny projekt polskiego startupu, który ma pomóc chorym na cukrzycę. Biotts opracował innowacyjną terapię przeciwcukrzycową, opartą na tzw. nośniku transdermalnym. Dzięki temu rozwiązaniu, cukrzyk mógłby uniknąć konieczności brania tabletek lub zastrzyków. Wrocławska spółka prowadzi już badania przedkliniczne, a ich wyniki są bardzo obiecujące. Podobne projekty prowadzone są także przez zagraniczne koncerny, jednak polski diabetomat może okazać się przełomem w leczeniu cukrzycy i poprawie jakości życia pacjentów.
Źródło: https://www.rp.pl/biznes/art19215211-polskie-startupy-walcza-z-cukrzyca-stworzyli-rewolucyjne-urzadzenie
