Anna Tomaszewicz–Dobrska – pierwsza kobieta w Polsce z dyplomem lekarskim
Anna Tomaszewicz–Dobrska urodziła się w Mławie w 1854 roku. Po ukończeniu studiów medycznych w Zurychu, uzupełniła je w Wiedniu i w Berlinie. Po powrocie do Warszawy, nie mogła nostryfikować dyplomu ze względu na swoją płeć. Z tego powodu wyjechała do Sankt Petersburga, gdzie została dopuszczona do egzaminów końcowych na Akademii Medyko–Chirurgicznej. Po powrocie do kraju w 1880 roku rozpoczęła prywatną praktykę lekarską, specjalizując się w chorobach kobiecych i pediatrii.
Przez 30 lat pracowała jako lekarz w szpitalu położniczym w Warszawie. Anna Tomaszewicz–Dobrska była pierwszą kobietą, która w Warszawie wykonała cięcie cesarskie w 1896 roku. Jednocześnie prowadziła wykłady dla akuszerek i pracowała jako opiekunka szwalni w Warszawskim Towarzystwie Dobroczynności. Pracowała również w schronisku dla nauczycielek oraz w Towarzystwie Kolonii Letnich dla Dzieci.
W wieku 52 lat rozpoczęła aktywną działalność w Towarzystwie Kultury Polskiej, pisząc artykuły do tygodnika „Kultura Polska” i publicznie przemawiając na temat znaczenia praw kobiet. Anna Tomaszewicz–Dobrska była jedną z pierwszych polskich lekarek i pierwszą kobietą z dyplomem lekarskim, która praktykowała na ziemiach polskich jako lekarz. Zmarła w Warszawie w 1918 roku i została pochowana na cmentarzu Powązkowskim.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Anna_Tomaszewicz–Dobrska
