Regina Salomea Pilsztynowa. Polska lekarka na usługach XVIII-wiecznych władców
Regina Salomea Pilsztynowa z domu Rusiecka była polską lekarką–okulistką, podróżniczką i pamiętnikarką urodzoną w 1718 roku koło Nowogródka. Pomimo braku formalnego wykształcenia w zakresie medycyny, uważana jest za pierwszą polską lekarkę. W wieku 14 lat poślubiła Jakuba Halpira, który był luteraninem, lekarzem i specjalistą od chorób oczu. Razem przenieśli się do Stambułu, gdzie Regina pracowała jako lekarka, początkowo zastępując męża podczas leczenia kobiet, a później również mężczyzn, przede wszystkim urzędników na dworze sułtana.
Po rozstaniu z mężem, Regina podróżowała po Imperium Osmańskim, praktykując medycynę. W Sofii otrzymała stanowisko lekarki w haremie miejscowego paszy. Zarobione na praktyce lekarskiej pieniądze inwestowała w handel ludźmi. Wykupywała jeńców chrześcijan z tureckiej niewoli, a następnie dostarczała ich zamożnym rodzinom. W ten sposób „weszła w posiadanie” Józefa Fortunata von Pichelsteina – austriackiego oficera. Na początku 1739 roku powróciła do Polski, wykupiła dla Pichelsteina stanowisko chorążego na dworze Michała Kazimierza Radziwiłła, a następnie wzięła z nim ślub.
Po powrocie z Rosji Regina udała się do Karyntii i czas jakiś przebywała w Wiedniu. Rozeszła się ze swym drugim mężem i związała się z młodszym od siebie mężczyzną, którego imienia i nazwiska nie podaje. Praktykowała jako lekarka i prowadziła aptekę w Przemyślu, krótko mieszkała również na Wołyniu i w okolicach Kijowa. Regina Salomea Pilsztynowa zmarła po 1763 roku.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Regina_Salomea_Pilsztyn
