Spektakularna operacja. Polscy chirurdzy przyszyli głowę dziecku
W 2021 roku polscy chirurdzy dokonali przełomowej operacji, lekarze z Gdańska niemal dosłownie przyszyli głowę 3-letniej dziewczynce, która uległa poważnym obrażeniom w wypadku samochodowym.
Pionierska operacja odbyła się w 2021 roku, kiedy to 3-letnia dziewczynka, która ucierpiała w wyniku wypadku samochodowego trafiła do szpitala z ciężkimi obrażeniami. Silne uderzenie doprowadziło do ciężkich uszkodzeń, dziecku praktycznie „wyrwało” głowę, a więzadła i kości zostały rozerwane, głowa wówczas trzymała się głównie dzięki mięśniom i skórze, które wytrzymały uraz. Jak zauważyli medycy, szczęśliwie nie doszło do przerwania rdzenia kręgowego.
Lekarze, aby ratować 3-letnią dziewczynkę przeprowadzili 6-godzinną operację, podczas której wykorzystali nowatorską metodę polegającą na połączeniu kości kręgosłupa za pomocą małych śrubek i innych implantów, co umożliwiło ustabilizowanie kręgów u dziewczynki. Dzięki staraniom wybitnych medyków dziewczynka może chodzić i poruszać rękami.
Światowy sukces polskich medyków
O spektakularnej operacji, której dokonali polscy lekarze z gdańskiego szpitale Copernicus w 2021 roku było bardzo głośno, o osiągnięciu chirurgów rozpisywały się różnorodne media na całym świecie.
Operacja była bardzo skomplikowana i długotrwała, zabieg podzielony został na dwa etapy, pomiędzy którymi dziecko przełożone zostało z początkowej pozycji na plecach do pozycji na brzuchu. Przed operacją dziewczynka przebywała w stanie śpiączki farmakologicznej, co miało na celu unieruchomienie dziecka i zminimalizowanie ryzyka przerwania rdzenia kręgowego, co mogłoby wystąpić w wyniku ruchu.
Technika łączenia kości w ten sposób była już wcześniej stosowana w przypadku osób dorosłych, zaś u tak małych dzieci, ze względu na niestabilny kręgosłup jest to wręcz niemożliwe. Jednakże, gdańscy lekarze podjęli się wykonania skomplikowanego zabiegu, podczas którego połączyli uszkodzone kości kręgosłupa za pomocą m.in. małych śrubek ortopedycznych i innych specjalistycznych implantów.
Spektakularnej operacji w 2021 roku dokonali medycy z zespołu prof. Wojciecha Kloc, w składzie: dr Wojciech Wasilewski oraz asystujący Patryk Kurland, Łukasz Dylewicz (neurofizjolog) i anestezjolog Marta Bielewicz.
