Polska medycyna liderem w leczeniu SMA
Długoterminowe badania wykazują, że Polska jest jednym z czołowych liderów mogących pochwalić się skutecznym leczeniem rdzeniowego zaniku mięśni, czyli SMA. Jak sugerują eksperci, program leczenia SMA w Polsce jest jednym z najskuteczniejszych na świecie.
Polscy lekarze znajdują się w światowej czołówce, jeżeli chodzi o skuteczną diagnostykę i leczenie rdzeniowego zaniku mięśni. Jak podkreślają eksperci program leczenia SMA w Polsce jest jednym z najlepszych i najbardziej kompleksowych, począwszy od rejestracji, kwalifikacji, po leczenie, a nawet rehabilitację. Pacjenci mają dostęp do wszystkich możliwych medykamentów, a kompleksowemu leczeniu poddawana jest każda osoba, która się kwalifikuje.
Warto podkreślić, że od 2019 roku w Polsce dostępne jest nowoczesne leczenie SMA, które zminimalizowało śmiertelne zagrożenie tej choroby. Praktykowany program badań przesiewowych noworodków w kierunku wczesnego wykrywania rdzeniowego zaniku mięśni. Wczesne wykrycie schorzenia u noworodka, jeszcze przed wystąpieniem objawów SMA jest szczególnie ważne przy szybkim wdrożeniu leczenia, przynoszącego najlepsze efekty.
Czym jest SMA?
Rdzeniowy zanik mięśni to rzadki, ale bardzo ciężki, uwarunkowane genetycznie schorzenie z zakresu chorób nerwowo-mięśniowych. SMA (ang. spinal muscular atrophy) powstaje w wyniku wady genetycznej, a jego następstwem jest stopniowe zanikanie mięśni uwarunkowane obumieraniem neuronów znajdujących się w rdzeniu kręgowym, które odpowiedzialne są za skurcze i rozkurcze mięśni. Schorzenie to w rezultacie może doprowadzić do częściowego lub nawet całkowitego paraliżu. Rdzeniowy zanik mięśni dotyka osób w różnym wieku, jednak w znacznej większości przypadków pierwsze objawy występują w wieku niemowlęcym lub wczesnym dzieciństwie.
Nowoczesne metody leczenia potrafią skutecznie powstrzymać dalszy rozwój choroby i dają wymierne korzyści w postaci poprawy stanu zdrowia pacjentów. Leczenie jest tym skuteczniejsze, im szybciej zostanie wdrożone, najlepsze efekty obserwuje się przy wprowadzeniu leczenia jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów.
