Międzynarodowy Dzień Radiologii. Rocznica odkrycia promieni X przez Wilhelma Roentgena.
Wilhelm Roentgen 8 listopada 1896 roku odkrył rodzaj promieniowania umożliwiającego bezinwazyjne przenikanie przez ludzkie ciało. Obecnie Międzynarodowy Dzień Radiologii obchodzony jest w rocznicę tego przełomowego odkrycia, symbolicznie je upamiętniając.
Międzynarodowy Dzień Radiologii obchodzony jest 8 listopada, jego główny cel to ukazywanie i promowanie ogromnej roli, jaką obrazowanie medyczne odgrywa w diagnostyce i leczeniu. Datę tę stanowi rocznica przełomowego odkrycia, jakiego dokonał w 1896 roku Wilhelm Roentgen, który odkrył wówczas promieniowanie X, skutecznie umożliwiające bezinwazyjne przenikanie przez ludzkie ciało. Dzień ten jako szczególny obchodzony jest od 2012 roku, a powołany został z inicjatywy European Society of Radiology (ESR), Radiological Society of North America (RSNA) i American College of Radiology (ACR).
Dzięki odkryciu naukowca współczesna medycyna jest w stanie szczegółowo przeanalizować wnętrze człowieka w sposób bezinwazyjny, co w szczególności ma ogromne znaczenie w diagnostyce i wczesnym wykrywaniu wielu schorzeń. Wilhelm Roentgen za to przełomowe odkrycie został uhonorowany Nagrodą Nobla w 1901 roku, zostając pierwszym laureatem tej prestiżowej nagrody w dziedzinie fizyki.
Radiologia współcześnie
Współczesna radiologia to dziedzina medycyny ukierunkowana na diagnostykę i obrazowanie ciała człowieka poprzez wykorzystanie specjalistycznych urządzeń radiologicznych takich, jak promieniowanie rentgenowskie, magnetoterapia, czy ultradźwięki. Diagnostyka radiologiczna obecnie jest wszechstronnie wykorzystywana w medycynie, stanowiąc skuteczne narzędzie monitorujące stan zdrowia pacjenta na każdym etapie leczenia, od rozpoznania poprzez cały proces terapii.
Wśród najbardziej popularnych badań z obszaru obrazowej diagnostyki radiologicznej wyróżnić można rentgenodiagnostykę (RTG), ultrasonografię (USG), rezonans magnetyczny (RM/MRI), tomografię komputerową (TK), mammografię, angiografię (koronarografię), pantomogram, czy densytometrię.
