Nowa metoda diagnozowania chorób płuc opracowana przez polskich lekarzy
Lekarze z Białegostoku i Szczecina wspólnymi siłami opracowali nową metodę kriobiopsji płuca, która jest znacznie prostsza i bezpieczniejsza od dotychczas stosowanych sposobów diagnozowania chorób płuc. Dzięki użyciu specjalnego, cienkiego bronchoskopu umożliwia przeprowadzenie badania płuc bez konieczności ogólnego znieczulenia pacjenta.
7 listopada w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku przedstawiony został nowy sposób badania płuc, jak zauważyli eksperci nowa metoda jest mniej inwazyjna, prostsza i bezpieczniejsza dla pacjenta. Badanie w oparciu o tę metodę dotychczas zastosowano już u trzech pacjentów.
W diagnostyce niektórych chorób płuc, takich jak chociażby nowotwór zlokalizowany obwodowo, czy choroby śródmiąższowe konieczne jest pobranie materiału do badania. Do tej pory pozyskanie wycinka miąższu płuca odbywało się w znieczuleniu ogólnym pacjenta, pod kontrolą zespołu anestezjologicznego. Metoda ta oparta jest na umieszczeniu bronchoskopu w tchawicy pacjenta, po jego uprzednim zaintubowaniu, następnie poprzez umieszczony przyrząd wprowadza się miękki bronchoskop wraz z sondą krio, dzięki którym poprzez zamrożenie pobierany jest materiał do badania. Sposób ten jest dość obciążający dla pacjenta i wiąże się z dodatkowym ryzykiem uszkodzenia tchawicy.
Nowa metoda natomiast jest znacznie uproszczona i bezpieczniejsza dla pacjenta, w jej przebiegu nie używa się bronchoskopu twardego, dzięki czemu przebieg badania nie wymaga poddania chorego całkowitemu znieczuleniu, zabieg przebiega w tzw. płytkiej sedacji. Nowy sposób badania opracowany przez polskich lekarzy oparty jest na metodzie opublikowanej niedawno przez japońskich specjalistów.
Opracowana przez zespół białostockich i szczecińskich lekarzy metoda polega na użyciu cienkiego bronchoskopu, natomiast zamiast twardej rurki używa się cewnik, który ma za zadanie zapobiec ewentualnemu wystąpieniu krwawienia. Zestaw ten wprowadzany jest do układu oddechowego i podobnie jak w pierwotnej metodzie służy do zamrożenia fragmentu płuca wprowadzoną sondą krio i pobraniu wycinka miąższu potrzebnego do badania.
Przełomową metodę opracowali prof. Robert Mróz, kierownik II Kliniki Chorób Płuc, Raka Płuc i Chorób Wewnętrznych w USK w Białymstoku oraz dr hab. Jarosław Pieróg z Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji w SP Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie.
Nowa metoda jest prostsza i stanowi mniejsze obciążenie dla pacjenta, jej przeprowadzenie nie wymaga ogólnego znieczulenia, dzięki czemu jest bezpieczniejsza i bardziej dostępna, zarówno dla pacjentów i zespołów ją wykonujących. Do tej pory badanie przeprowadzone zostało u trzech pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, u badanych nie zaobserwowano żadnych powikłań, a sam materiał uzyskany w wyniku tej metody, jak podkreślają lekarze można porównać do tego który uzyskiwany jest poprzez nacięcie klatki piersiowej metodą chirurgiczną.
Źródło: PAP
