Kamica nerkowa – objawy, przyczyny i sposoby leczenia
Kolka nerkowa i towarzyszący jej silny ból w okolicach lędźwi mogą świadczyć o obecności kamieni w moczowodach, czyli o wystąpieniu kamicy nerkowej, jednego z częstszych schorzeń układu moczowego. Przyczyn schorzenia jest wiele, może być ona uwarunkowana rodzinnie lub nastąpić w wyniku innych czynników.
Kamica nerkowa jest jedną z najczęstszych chorób układu moczowego, główną dolegliwością schorzenia są zalegające w układzie moczowym kamienie nerkowe, które najczęściej powstają w wyniku wytrącania się substancji chemicznych zawartych w moczu. Związki te występują także u zdrowego człowieka, ale w postaci rozpuszczonej, natomiast przy znacznym natężeniu z cieczy zaczynają przekształcać się w kryształki, początkowo złogi te przypominają piasek, natomiast w bardziej zaawansowanym stadium przekształcają się w większe odłamki, które zalegając w przewodach mogą powodować ból, a nawet uszkadzać tkanki lub tworzyć zatory.
Choroba przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo lub w postaci niezauważalnych syndromów, najczęściej pierwszym znacznym objawem jest napad kolki nerkowej, charakteryzujący się silnym bólem w okolicach lędźwi. Ból ten ma charakterystykę kurczową, na zmianę nasila się i słabnie, wywołany jest przemieszczającymi się w przewodach nerkowych złogami, tzw. kamieniami nerkowymi. Kolce nerkowej dodatkowo towarzyszyć mogą nudności, gorączka, osłabienie, krwiomocz, czy infekcje dróg moczowych.
Przyczyny kamicy nerkowej są różne, bardzo rzadko występują pojedynczo, wśród najczęstszych determinantów choroby wymienia się m.in.: nieprawidłowy odpływ moczu z nerek, niekorzystny odczyn moczu lub jego nadmierne zagęszczenie, niedobór związków hamujących powstawanie złogów, infekcje bakteryjne, zaburzenia metaboliczne, schorzenia przewlekłe, czynniki anatomiczne, przewlekłe stosowanie niektórych leków, czy nawet niedobór płynów i niewłaściwa dieta.
Leczenie kamicy nerkowej
Większość przypadków kamicy nerkowej leczonych jest w sposób bardzo naturalny, gdyż najczęściej występujące niewielkie złogi mogą zostać wydalone z organizmu samoistnie, jedynym wskazaniem wówczas jest spożywanie dużej ilości wody, która wspomaga proces, dodatkowo stosowane mogą być leki rozkurczowe i przeciwbólowe. W bardziej zaawansowanym stadium leczenie kolki nerkowej wymaga silnych substancji przeciwbólowych, w niektórych przypadkach konieczna może być też hospitalizacja, a nawet zabieg urologiczny, obecnie najczęściej w takim przypadku stosowana są litotrypsja pozaustrojowa, nefrolitotrypsja przezskórna, czy ureterorenoskopia.
W leczeniu schorzenia specjalizują się nefrolodzy i urolodzy, aby zdiagnozować pacjenta z podejrzeniem kamicy nerkowej wykonuje się badania laboratoryjne krwi, badanie moczu, USG, RTG, a nawet tomografię komputerową, czy urografię.
Aby zapobiegać wystąpieniu kamicy nerkowej ważna jest odpowiednia profilaktyka, w tym m.in.: odpowiednie nawodnienie organizmu, zdrowa dieta, ograniczenie spożycia soli, czy aktywność fizyczna.
