Tromboliza – czym jest? Jakie ma zastosowanie w medycynie?
Swobodny przepływ krwi i likwidacja wszelkich zatorów jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, na tym właśnie polega tromboliza, jakie jest jej zastosowanie, przeciwwskazania i powikłania?
Tromboliza jest metodą leczenia polegającą na przywróceniu przepływu krwi, poprzez rozpuszczenie skrzeplin. Leki wykorzystywane w tej metodzie podawane są drogą dożylną, mechanizm podawanych medykamentów polega na aktywacji układu fibrynolizy, będącego naturalnym procesem organizmu odpowiadającym za rozkład fibryny – białka tworzącego skrzepy krwi.
Ta procedura medyczna odgrywa kluczową rolę w leczeniu zakrzepicy żył głębokich, czy zawału wywołanego niedrożnością tętnicy wieńcowej. Innymi wskazaniami do leczenia z wykorzystaniem trombolizy są: zatorowość płucna, ostre niedokrwienie kończyn, czy udar niedokrwienny mózgu spowodowany skrzepliną w naczyniach mózgowych.
Tromboliza choć jest bardzo skuteczna, jak każda metoda lecznicza może wiązać się z powikłaniami. Najczęściej występującymi z nich są krwawienia lub drobne zasinienia i obrzęki w miejscach wkłuć, dodatkowo na skutek terapii dojść może do obniżenia poziomu hemoglobiny lub hematokrytu. Sporadycznie mogą wystąpić też poważniejsze powikłania, takie jak krwawienia do mózgu, dróg oddechowych, czy układu pokarmowego, które w silnym stopniu mogą doprowadzić do spadku ciśnienia, wstrząsu, a nawet zatrzymania krążenia.
Głównym przeciwwskazaniem dla leczenia metodą trombolizy są wszelkiego rodzaju krwotoki lub zwiększone ryzyko wystąpienia krwawienia. Spowodowane jest to specyfiką substancji, której głównym działaniem jest rozrzedzanie krwi, dzięki czemu likwidowane są powstałe zatory. Przed rozpoczęciem trombolizy konieczne jest wykluczenie udaru krwotocznego, który ma bardzo zbliżone objawy do udaru spowodowanego przez zator, jednak jego przyczyną jest krwotok do mózgu z uszkodzonego naczynia, który w wyniku rozrzedzenia krwi mógłby zostać wzmożony.
