Pierwszy w Polsce zabieg biopsji guza mózgu z użyciem mikroskopu konfokalnego
W Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA w Warszawie przeprowadzono pierwszy w Polsce zabieg biopsji guza mózgu z użyciem mikroskopu konfokalnego, innowacyjny zabieg pozwala na badanie komórek nowotworowych w mniej inwazyjny sposób.
Polska medycyna może pochwalić się kolejnym przełomowym zabiegiem, tym razem jest to mniej inwazyjne badanie komórek nowotworowych w ciele pacjenta. Jak podkreśla dr n. med. Artur Zaczyński, zastępca dyrektora CSK MSWiA metoda ta pozwala na ocenę stanu zdrowia z wykorzystaniem mikroskopu bez konieczności pobierania wycinka, mrożenia go i oceniania przez patologa, gdyż nowoczesne urządzenie skanuje tkankę bezpośrednio, zauważając odpowiednie komórki w czasie rzeczywistym.
Biopsja guza mózgu z wykorzystaniem mikroskopu konfokalnego znacznie poprawia jakość leczenia pacjenta, umożliwiając dobór indywidualnej terapii, a także poprawę komfortu i wydłużenie życia chorego. Nowoczesna metoda umożliwia też wykonanie radioterapii na bloku operacyjnym, a Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie jest jak dotąd jedyną placówką w Polsce, która wykonuje takie zabiegi.
Podczas przełomowego zabiegu na sali operacyjnej obecni byli patolodzy, natomiast podczas kolejnych lekarze tej specjalności będą wspomagać chirurga zdalnie, za pośrednictwem połączenia internetowego doradzać będą co do stopnia zakresu resekcji, czy wyboru odpowiedniego wycinka. Jak podkreśla prof. Anna Nasierowska-Guttmejer, kierownik centrum patomorfologii MSWiA możliwość przesyłania na odległość zeskanowanego obrazu jest bardzo ważnym postępem współczesnej medycyny.
Pacjentka, która poddana została przełomowej biopsji guza mózgu z wykorzystaniem mikroskopu konfokalnego po udanej operacji wróci do domu i w przeciągu dwóch tygodni odbierze wyniki, będące podstawą dalszych konsultacji onkologicznych i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Źródło: PAP
