Ważne tematy podjęte podczas American Heart Association 2023
W listopadzie odbył się Kongres American Heart Association 2023, podczas którego poruszonych zostało wiele istotnych tematów z zakresu medycyny. Jednym z obszarów tematycznych była właśnie kardiologia i aktualne doniesienia z nią związane.
Podczas listopadowego Kongresu American Heart Association 2023, tradycyjnie już poruszonych zostało wiele istotnych kwestii z zakresu medycyny. Jednym z wielokrotnie poruszanych tematów był obszar najnowszych doniesień z zakresu kardiologii. Podczas wydarzenia poruszono m.in. problematykę profilaktyki zakrzepowej prowadzonej wśród pacjentów z subklinicznym migotaniem przedsionków, a także przedstawiono najnowsze doniesienia dotyczące możliwości obniżania ryzyka chorób serca poprzez zastosowanie leków odchudzających.
Leki odchudzające potrafią zmniejszyć ryzyko chorób serca nawet o 20%
Podczas tegorocznych sesji naukowych AHA zaprezentowane zostały wyniki najnowszych badań dotyczące działania leków odchudzających, które jak dowiedziono potrafią skutecznie zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, w tym zawałów serca i udarów mózgu, u dorosłych osób zmagających się z wadami serca i otyłością. Doniesienia zaprezentowane podczas kongresu otworzyły potencjalna opcję wprowadzenia nowej metody leczenia chorób serca, będących jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie.
Podczas Kongresu American Heart Association 2023 zaprezentowane zostały wyniki badań, przedstawiające pozytywny wpływ semaglutydu na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób serca i powikłań z nimi związanych. W badaniu tym udział wzięło ponad 17 600 osób w wieku 45 lat i starszych cierpiących na choroby serca, wszyscy z badanych dodatkowo zmagali się z nadwagą lub otyłością, ale nie chorowali na cukrzycę i w przeciągu ostatnich 60 dni nie doświadczyli zawału serca lub udaru mózgu. Pacjentom podawano raz w tygodniu semaglutyd w postaci iniekcji lub placebo, po trzech latach obserwacji wyciągnięto wnioski z przeprowadzonych badań, które wykazały, że ryzyko wystąpienia chorób serca i związanych z nim powikłań jest o około 20% niższe u osób stosujących semaglutyd. Ogłoszone wyniki wywołały ogromne zainteresowanie i owacje na stojąco, co znacząco podkreśla znaczenie dokonanego odkrycia dla medycyny na całym świecie.
Profilaktyka przeciwzakrzepowa dla pacjentów z subklinicznym migotaniem przedsionków
Innym zagadnieniem z zakresu kardiologii, jakie poddane zostało dyskusji podczas tegorocznego kongresu była tematyka profilaktyki przeciwzakrzepowej, szczególnie kwestia objęcia wzmożoną ochroną osób zmagających się z migotaniem przedsionków.
Migotanie przedsionków jest jedną z najczęściej spotykanych arytmii w praktyce klinicznej, będącą jednocześnie główną przyczyną choroby zakrzepowo-zatorowej. Subkliniczne migotanie przedsionków zazwyczaj ma charakterystykę bezobjawowych epizodów, wykrywanych przez wszczepialne urządzenia. Statystycznie 20% przypadków tej postaci migotania przedsionków w początkowej fazie ma charakter udaru, a długotrwałe monitorowanie zmian najprawdopodobniej wykryje znaczne powielanie się epizodów. Zaś najnowsze dane donoszą, że wszczepienie kardiomonitorów pacjentom bez migotania przedsionków w wywiadzie, ale z czynnikami ryzyka udaru mózgu może spowodować, że po mniej więcej trzech latach częstość występowania migotania przedsionków sięgać będzie od 30 do 40 procent. Subkliniczne migotanie przedsionków zwiększa ryzyko udaru, aż 2,5-krotnie, jednak korzyści z leczenia doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi nie są jednoznaczne.
Właśnie te aspekty stały się źródłem dyskusji na temat przeciwzakrzepowej profilaktyki osób z subklinicznym migotaniem przedsionków, która miała miejsce podczas tegorocznego Kongresu American Heart Association 2023. Zespół międzynarodowych naukowców dostarczył wówczas bardzo cennych informacji, które ukazały się również na łamach prestiżowego „The New England Journal of Medicine”.
W celach naukowych przeprowadzone zostało randomizowane badanie obejmujące 4012 pacjentów z sublkinicznym migotaniem przedsionków trwającym od 6 minut do 24 godzin. Pacjenci biorący udział w badaniu podzieleni zostali na dwie grupy, pierwszym podawano apiksaban, drugim aspirynę, natomiast w przypadku wystąpienia subklinicznego migotania przedsionków przerywano podaż leków zastępując je medykamentami przeciwzakrzepowymi.
Po obserwacjach trwających około 4-5 lat, zaobserwowano wystąpienie udaru mózgu lub zatorowości systemowej u 55 pacjentów w grupie otrzymującej apiksaban i u 86 w grupie przyjmującej aspirynę, przy czym różnica okazała się istotna statystycznie. Wyciągając wnioski z przeprowadzonych badań zauważono, że dla osób obciążonych subklinicznym migotaniem przedsionków farmakoterapia z użyciem apiksabanu wiąże się z około 37 procent mniejszym ryzykiem udaru mózgu lub zatorowości płucnej, ale o 80 procent wyższym ryzykiem krwawienia w porównaniu z aspiryną. Doniesienia te stanowią przestrzeń do dalszych badań i dyskusji związanych z powyższa tematyką.
Źródła: https://pulsmedycyny.pl/przelomowe-doniesienia-aha-lek-odchudzajacy-obniza-o-20-proc-ryzyko-chorob-serca-1200472
https://www.termedia.pl/poz/AHA-2023-Profilaktyka-przeciwzakrzepowa-takze-dla-pacjentow-z-subklinicznym-migotaniem-przedsionkow-,53742.html
