Polscy lekarze wykonali pionierski zabieg wymiany zastawki aortalnej bez użycia kontrastu
Specjaliści ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu przeprowadzili przełomowy zabieg wymiany zastawki aortalnej TAVI bez użycia kontrastu. Pionierska w Polsce operacja jest alternatywną metodą leczenia chorych z niewydolnością nerek.
Standardowa metoda przezskórnej wymiany zastawki aortalnej jest zabiegiem małoinwazyjnym stosowanym w leczeniu stenozy aortalnej u pacjentów, dla których klasyczne leczenie kardiochirurgiczne jest zbyt ryzykowne. Taka forma leczenia stosowana jest od wielu lat, jednak jej przeprowadzenie wymaga zastosowania istotnej ilości kontrastu, zarówno podczas przygotowania pacjenta do zabiegu, jak i w trakcie jego trwania. Dla pacjentów z niewydolnością nerek samo podanie kontrastu wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań, takich jak pogłębienie niewydolności nerek do dializ włącznie, ryzyko to w wielu przypadkach decydowało również o decyzji odstąpienia od zabiegu TAVI.
Zespół specjalistów Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu stanął przed wyzwaniem leczenia pacjenta, u którego po zabiegu koronarografii doszło do znacznego pogorszenia funkcji nerek, wówczas u chorego występowało duże ryzyko konieczności leczenia dializami po kolejnym podaniu kontrastu. Lekarze opierając się na nielicznych danych z literatury podjęli decyzję o przygotowaniu pacjenta do zabiegu z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej bez kontrastu w zakresie serca i głównych naczyń oraz echokardiografii z obrazowaniem 3D. W celu właściwego ułożenia zastawki podczas zabiegu specjaliści umieścili w zatokach wieńcowych cewniki diagnostyczne oraz kierowali się echokardiografią przezprzełykową.
Zabieg przebiegł prawidłowo, a pacjent po kilku dniach hospitalizacji wypisany został do domu. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu planuje kontynuować zabiegi z wykorzystaniem tej metody, szczególnie w przypadku osób z jednoczesnym wystąpieniem stenozy aortalnej i niewydolności nerek.
Źródło: SCCS Zabrze
