Przełom w leczeniu cukrzycy. Insulina w pigułce gotowa do badań klinicznych.
Badania nad alternatywnym sposobem leczenia cukrzycy, a dokładniej sposobem podawania insuliny, przyczyniły się do odkrycia nowoczesnej insuliny chronionej przez nanocząsteczki, którą zdaniem naukowców podawać będzie można doustnie. Hormon ten w takiej postaci, oprócz łatwiejszej podaży ma być też skuteczniejszy i bezpieczniejszy.
Od wielu lat naukowcy pracują nad bezpiecznym i mniej inwazyjnym sposobem leczenia cukrzycy, od kilku lat usłyszeć można doniesienia o pracy badaczy nad alternatywną wersją insuliny, którą zamiast w postaci iniekcji chorzy mogliby przyjmować doustnie.
Nadszedł przełom w badaniach, norwescy naukowcy opracowali nowoczesną formę tego hormonu, którą zamiast wstrzykiwać podskórnie, można przyjmować doustnie w kapsułkach. Zdaniem naukowców alternatywną insulinę podawać będzie można nawet w specjalnej, bezcukrowej czekoladzie.
Podawanie tego hormonu drogą doustna możliwe jest dzięki przyłączonym do cząsteczek insuliny nanocząsteczkom, które chronią lek przed kwasem żołądkowym i enzymami trawiennymi. Bez tej ochrony insulina podana doustnie zostałaby bardzo szybko zniszczona.
Doustna forma przyjmowania hormonu jest nie tylko wygodniejsza dla pacjentów, taka podaż insuliny jest także bezpieczniejsza i bardziej precyzyjna, ponieważ dociera bezpośrednio do miejsc w których jest potrzebna, podczas gdy lek podawany w postaci iniekcji rozprzestrzenia się po całym organizmie mogąc wywołać różne skutki uboczne.
Badacze zainspirowali się dokonaniem australijskich naukowców, którzy opracowali doustną podaż leków na wątrobę z wykorzystaniem właśnie nanocząsteczek. Dzięki takiemu rozwiązaniu lek uwalniany jest bezpośrednio w wątrobie przez enzymy tylko wtedy, gdy stężenie cukru jest odpowiednio wysokie. Takie działanie hormonu jest dużo bardziej precyzyjne i przypomina funkcjonowanie organizmu zdrowego człowieka, dzięki czemu spada ryzyko wystąpienia hipoglikemii i maleje odkładanie się tkanki tłuszczowej.
Badania nad alternatywną wersją insuliny ciągle trwają, naukowcy szacują, że nowy medykament ma być gotowy do użycia w przeciągu 2 – 3 lat.
Cukrzyca jest chorobą globalną szacuje się, że na świecie żyje ponad pół miliarda osób chorych na cukrzycę, tylko w Polsce ze schorzeniem tym zmaga się prawie dwa miliony osób. Znaczna część chorych na całym świecie musi przyjmować insulinę. Dlatego też alternatywne metody leczenia choroby są ważnym obszarem badań medycznych.
Źródło: naukawpolsce.pl
