W Polsce działa pierwszy Shock Team, który ratuje pacjentów we wstrząsie kardiogennym
Pierwszy w Polsce Shock Team, czyli zespół lekarzy różnych specjalizacji, zajmujących się nagłymi przypadkami pacjentów we wstrząsie kardiogennym z powodzeniem działa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.
Ratowanie pacjenta we wstrząsie kardiogennym, gdy nagle pojawia się wiele chorób jest ogromnym wyzwaniem, wymagającym natychmiastowej i wieloaspektowej reakcji lekarzy. W sytuacji, gdy po zawale pacjent dostaje wstrząsu kardiogennego sytuacja jest ciężka i wymaga niezwłocznej, wszechstronnej reakcji wielu specjalistów z różnych dziedzin medycyny.
Właśnie w odpowiedzi na tę potrzebę powstała idea Shock Teamu, czyli zespołu lekarzy wielu różnych specjalności, którzy w nagłych przypadkach zajmują się pacjentami we wstrząsie kardiogennym. W takim zespole współpracują m.in. kardiolodzy, kardiochirurdzy, anestezjolodzy i inni medycy. Koncepcja Shock Teamu początkowo pojawiła się w USA, zaś po ponad roku stosowania jej we wrocławskim szpitalu widać, że efekty są imponujące, gdyż udało się uratować wielu pacjentów.
Co prawda odsetek zawałów kończących się wstrząsem kardiogennym wynosi od pięciu do dziesięciu procent, niemniej jednak ryzyko utraty życia osób dotkniętych skomplikowaną przypadłością jest znacznie wyższe, dlatego też tak ważna jest walka o ich uratowanie. W momencie wystąpienia wstrząsu Shock Team zbiera się w trybie natychmiastowym, kompleksowo oceniając każdy aspekt stanu zdrowia pacjenta i podejmuje decyzję dotyczącą ścieżki postępowania, co daje możliwość kompleksowo skoordynowanej opieki już od samego początku, zwiększając skuteczność leczenia.
Wrocławska placówka jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, w którym funkcjonuje Shock Team. Medycy tworzący zespół szkolą także kolegów z innych ośrodków, którzy chcą wprowadzić podobny system współpracy w swoich placówkach.
źródło: PAP
