Światowy Dzień Słuchu. Zaburzenia, profilaktyka i ochrona słuchu
3 marca obchodzony jest Światowy Dzień Słuchu, symboliczny dzień powołany z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia w celu szerzenia wiedzy na temat profilaktyki i ochrony słuchu, a także wspierania osób cierpiących z powodu niedosłuchu. W ten dzień szczególnie warto przytoczyć problematykę prawidłowego funkcjonowania i dysfunkcji tego zmysłu.
Światowy Dzień Słuchu to coroczne święto poświęcone tematyce narządu słuchu, w tym roku dzień ten przebiega pod hasłem „Zmiana sposobu myślenia: sprawmy, aby pielęgnacja uszu i słuchu stała się rzeczywistością dla wszystkich!”. Motto to ma zmotywować do globalnej solidarności i działań na rzecz poprawy zdrowia słuchu osób na całym świecie.
Zaburzenia narządu słuchu utrudniają codzienne funkcjonowanie człowieka, generują przykre dolegliwości, mogąc nawet prowadzić do rozwoju innych chorób. W przypadku dzieci niedosłuch może upośledzać prawidłowy rozwój komunikacji językowej oraz zmniejszać poziom ogólnych postępów, zaś w przypadku osób starszych zaburzenia słuchu mogą być przyczyną dysfunkcji poznawczych, a nawet wiązać się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia choroby Alzheimera.
Jak podkreśla prof. Henryk Skarżyński, problem wad słuchu stał się chorobą cywilizacyjną, a za zaburzenia słuchu obecnie często odpowiedzialny jest postęp cywilizacyjny i wszechogarniający nas hałas. Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia ukazują, ze obecnie ponad 1,5 miliarda osób na świecie żyje z pewnego rodzaju niedosłuchem, zaś w 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do 2,5 miliarda.
Na pogorszenie słuchu wpływ ma wiele czynników z codziennego życia współczesnego społeczeństwa, w tym m.in. częste stosowanie słuchawek dousznych, głośna muzyka od wczesnego dzieciństwa, a także leki ototoksyczne, a nawet zaburzenia krążenia, czy przemiany materii. Pocieszający jest fakt wielu alternatywnych możliwości leczenia wad słuchu, jakie obecnie są dostępne. Współcześnie w Polsce i na świecie nowoczesne metody leczenia wad słuchu dają pacjentom dostęp do najnowszych technologii i realną możliwość powrotu do świata dźwięków, ów fakt podkreśla prof. Henryk Skarżyński, światowej sławy wybitny specjalista w dziedzinie otolaryngologii i chirurgii słuchu, konsultant krajowy w dziedzinie otolaryngologii, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, gdzie od 21 lat wykonywanych jest najwięcej na świecie operacji poprawiających słuch.
Skuteczna profilaktyka i wczesne wykrywanie chorób słuchu stanowią ważny element w efektywnym leczeniu i powstrzymywaniu rozwoju schorzeń tego zmysłu, dlatego też świadomość społeczna i badanie aparatu słuchu jest kluczowym elementem tego globalnego problemu.
Źródła: Medycyna Praktyczna, Medexpress.pl
https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/aktualnosci/159974,swiatowy-dzien-ochrony-sluchu
https://www.medexpress.pl/ochrona-zdrowia/swiatowy-dzien-sluchu-2024-niewidzialna-niepelnosprawnosc/
