Kobiety w polskiej medycynie
Świat medycyny pełni bardzo ważna rolę, skupiając się na ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia. Do wielu znaczących osiągnięć i odkryć przyczyniły się również kobiety, co warto podkreślić przy okazji Dnia Kobiet.
Medycyna to także kobiety i ich osiągnięcia, przy okazji dzisiejszego święta warto przytoczyć Polki, które swoimi osiągnięciami zapisały się w historii świata medycznego.
Maria Zakrzewska, lekarka polskiego pochodzenia, która w XIX wieku była pionierką kobiecej służby zdrowia w Stanach Zjednoczonych. Kobieta była absolwentką berlińskiej szkoły dla położnych, zaś po wyjeździe za ocean studiowała medycynę na Wydziale Lekarskim Western Reserve w Cleveland. Była założycielką Nowoangielskiego Szpitala dla Kobiet i Dzieci w Bostonie, jednej z ważniejszych ówczesnych instytucji medycznych dla kobiet.
Zestawienie kobiet polskiego pochodzenia, których osiągnięcia zapisały się w historii medycyny nie mogło pominąć współczesnej, wybitnej postaci prof. Marii Siemionow, polskiej chirurg i chirurg plastycznej. Pracująca na co dzień w Stanach Zjednoczonych lekarka dokonała czwartego na świecie, a pierwszego w USA przeszczepu twarzy, który był pierwszą, niemal całkowitą transplantacją twarzy. Jest absolwentką Akademii Medycznej w Poznaniu, w Polsce uzyskała tytuł naukowy w dziedzinie medycyny, po emigracji do Stanów Zjednoczonych kontynuowała medyczną karierę, którą prowadzi do dziś odnosząc znaczące sukcesy.
Anna Tomaszewicz-Dobrska, czyli pierwsza polska lekarka zajmująca się ginekologią i położnictwem w czasie zaborów. Lekarka przeprowadziła pierwsze w Polsce cesarskie cięcie, którego dokonała w 1918 roku. Polka po wyjeździe do Szwajcarii ukończyła studia medyczne, uzyskując tytuł doktora, tam też rozpoczęła karierę medyczną, którą kontynuowała w Rosji, zaś w 1880 roku powróciła do Polski. Lekarka była autorką licznych artykułów i publikacji, a także jednym z pierwszych członków Polskiego Towarzystwa Lekarskiego dla Kobiet.
Irena Sendlerowa, polska pielęgniarka i sanitariuszka, która dzięki swojej odwadze i poświęceniu w czasie II wojny światowej uratowała około 2500 dzieci. Kobieta pracowała w dziale prawnym Sekcji Pomocy Matce i Dziecku, pełniąc jednocześnie funkcję pracowniczki socjalnej oraz psychoterapeutki, później rozpoczęła pracę w Wydziale Opieki Społecznej i Zdrowia Publicznego Zarządu miasta stołecznego, gdzie zastała ją wojna. Po wejściu Niemiec do Polski wraz ze współpracowniczkami zaczęła organizować pomoc cierpiącym dzieciom. Podczas Powstania Warszawskiego pracowała jako pielęgniarka PCK pod pseudonimem Siostra Jolanta.
Kobiety pomimo wielu przeciwności wniosły wiele do świata medycyny i nie tylko, powyższe zestawienie to tylko kilka przykładów lekarek polskiego pochodzenia, które swoimi osiągnięciami wpisały się do świata medycyny.
Źródła: polkiwmedycynie.pl, wikipedia.pl, cm.umk.pl, https://depot.ceon.pl/handle/123456789/7459
