Polscy badacze sprawdzą, czy substancje chemiczne zaburzają funkcjonowanie układu hormonalnego
Wpływ substancji chemicznych na zaburzania funkcjonowania układu hormonalnego zbadają naukowcy z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w ramach projektu HYPIEND.
Badanie zakłada monitorowanie stanu zdrowia blisko 800 kobiet w ciąży i później małych dzieci w wieku do 18 miesiąca życia pod kątem oddziaływania związków endokrynnie czynnych, czyli chemicznych substancji mających budowę zbliżoną do niektórych hormonów, takich jak m.in. estrogeny, progesteron, czy androgeny.
EDC, czyli związki endokrynnie czynne znajdują się w produktach stosowanych na co dzień, takich jak chociażby artykuły do higieny osobistej, kosmetyki, środki czyszczące, czy żywność i napoje. Dotychczas zindentyfikowanych zostało wiele substancji tego typu, w tym m.in. bisfenol A, ftalany, polichlorowane bifenyle, fluoropolimery, czy dioksyny, a dysruptory te mogą powodować np. niedoczynność tarczycy, przedwczesne dojrzewanie płciowe, zaburzenia płodności, a nawet przyczyniać się do powstania nowotworów złośliwych. Substancje te absorbowane mogą być do organizmu wieloma drogami, głównie poprzez długotrwały kontakt w czasie produkcji, ale też drogą pokarmową, czy przezskórną.
Ideą projektu HYPIEND jest przebadanie wpływu wspomnianych substancji chemicznych i efektu ich ekspozycji na układ hormonalny. Badacze zakładają pięcioletni proces obserwacji, który pozwoli wyjaśnić dotąd nieznany sposób i zakres oddziaływania tzw. dysruptorów endokrynnych na układ hormonalny, gdyż jak podkreślają naukowcy nadal nie wyjaśnione jest m.in. to, jak wpływają one na oś podwzgórze – przysadka mózgowa.
Dotychczas ustalono, że dysruptory endokrynne wykryte mogą zostać m.in. w mleku, moczu, we krwi i płynie owodniowym, na ich działanie szczególnie narażone są młode organizmy, stąd też decyzja o prowadzeniu badań właśnie w grupie najmłodszych. W projekcie badawczym z ramienia CMKP w międzynarodowym projekcie HYPIEND uczestniczy II Klinika Położnictwa i Ginekologii oraz Zakład Medycyny Stylu Życia Szkoły Zdrowia Publicznego.
Źródło: PAP
