Przełom w transplantologii. Pierwszy taki przeszczep na świecie, dawcą jest genetycznie zmodyfikowane zwierzę.
Pierwszy na świecie pacjent, u którego dokonano przeszczepu nerki od genetycznie zmodyfikowanej świni opuścił szpital w USA dwa tygodnie po operacji. Dokonanie to jest kolejnym globalnym przełomem w dziedzinie transplantologii.
Spektakularnego zabiegu dokonali specjaliści Massachusetts General Hospital w Bostonie. Narząd genetycznie zmodyfikowanego zwierzęcia przeszczepiony został 62-letniemu mężczyźnie, który chorował na schyłkową niewydolność nerek.
Operacja trwała cztery godziny, przełomową transplantację wykonano 16 marca 2024 roku, sam pacjent po upływie dwóch tygodni mógł opuścić szpital. Medycy poinformowali, że przeszczepiony organ funkcjonuje prawidłowo, a poddany zabiegowi mężczyzna nie wymaga już dializ.
Wcześniej medycy podejmowali zbliżone próby, które skutkowały niepowodzeniem, dlatego też to dokonanie uznane zostało za przełom w transplantologii.
Pacjent poddany przełomowej transplantacji w przeszłości przeszedł podobny zabieg przeszczepienia nerki od dawcy, która po kilku latach przestała prawidłowo pracować. Medycy z Bostonu zaproponowali wówczas mężczyźnie możliwość przeszczepienia narządu od genetycznie zmodyfikowanej świni, warto podkreślić, że omawiana nerka została zmieniona w stopniu znacznie zmniejszającym ryzyko jej odrzucenia przez układ odpornościowy biorcy.
Genetyczna modyfikacja w tym przypadku polegała na wszczepieniu do organizmu zwierzęcia ludzkich genów mających wpływ na tzw. zgodność tkankową, dodanie ich do genomu świni sprawiły, że stały się one bardziej akceptowalne przez ludzki organizm.
Globalnym problemem transplantacji jest głównie brak dawców, zarówno od osób zmarłych, jak i żywych. Alternatywą w przypadku ratujących życie przeszczepów jest ksenotransplantacja, charakteryzująca się przeszczepem organizmów pomiędzy gatunkami, stąd też intensywne badania i próby znalezienia najlepszej wersji tej metody. Ze względu na różne efekty poprzednich prób transplantacji międzygatunkowej, spektakularny przeszczep, którego dokonano w Bostonie określony został przełomem w światowej transplantologii.
Źródło: PAP
