Pierwsza taka operacja w Polsce i druga w Europie. Zabieg polsko-francuskiego zespołu może zrewolucjonizować urotechnologię.
W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie przeprowadzono innowacyjną operację wszczepienia w pełni elektronicznego zwieracza cewki moczowej. Jest to pierwszy tego typu zabieg w Polsce, drugi w Europie i może być przełomem w leczeniu problemów z pęcherzem moczowym.
Spektakularną operację przeprowadził prof. Piotr Chłosta, Kierownik Oddziału Klinicznego Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wraz z zespołem. Pionierstwo zabiegu polegało przede wszystkim na tym, że po raz pierwszy w dziedzinie chirurgii męskiego układu moczowego zastosowano nowatorski zwieracz działający elektronicznie. Obserwatorami operacji byli francuscy profesorowie urologii i inżynierowie, wyrażający podziw wobec polskich specjalistów, jak podkreślają medycy może skutkować to kolejnym obszarem wieloetapowej współpracy.
Nowatorskie urządzenie, które zostało wszczepione podczas zabiegu jest mechanicznym zwieraczem w całości opartym na elektronice, sposób jego funkcjonowania jest bardzo zbliżony do rozrusznika serca. Urządzenie wspomaga pracę układu zwieraczowego i przywraca kontrolę oddawania moczu, zastępując naturalne funkcje organizmu, aparat przystosowany jest głównie dla mężczyzn. Urządzenie powstało w ramach badania klinicznego polsko-francuskiego zespołu badawczego.
Jak podkreślają medycy choroby nietrzymania moczu są poważnym problemem społecznym, który rozpatrywać należy w kategorii medycznej, ekonomicznej i psychospołecznej. W pierwszym przypadku odnoszą się do wywoływania kalectwa i ryzyka zakażenia układu moczowego, pod względem ekonomicznym obecne metody leczenia przewyższają koszty leczenia małoinwazyjnymi zabiegami chirurgicznymi, zaś z psychospołecznego punktu widzenia mogą powodować wycofanie się z życia zawodowego. Niestety nie ma obecnie leku leczącego tę niekomfortową pod wieloma aspektami dolegliwość, a jedyną skuteczną metodą jest właśnie leczenie chirurgiczne, dlatego też ostatnio przeprowadzona operacja jest ważnym etapem w drodze do skutecznego leczenia choroby.
Przeprowadzony w Krakowie zabieg wykonany został w ramach trwających badań klinicznych, niemniej jednak medycy optymistycznie przewidują, że operacja wszczepienia zwieracza cewki moczowej ma szansę zostać dopuszczona do powszechnej praktyki nawet już w ciągu najbliższych dwóch lat.
źródło: www.su.krakow.pl
