Po raz pierwszy w Polsce wykonano zabieg z wykorzystaniem utrwalonej zastawki biologicznej
Kardiochirurdzy z Górnośląskiego Centrum Medycznego wykonali pierwszy w Polsce zabieg TAVI z wykorzystaniem specjalnie utrwalonej zastawki biologicznej. Nowoczesna technologia w opinii lekarzy może mieć wpływ na wydłużenie trwałości zastawkowych protez biologicznych.
Specjaliści z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach przeprowadzili przełomowy zabieg TAVI z wykorzystaniem specjalistycznej utrwalonej zastawki biologicznej, operację przeprowadzono u 58-letniego mężczyzny.
Nowatorska zastawka służy do wszczepiania wśródskórnego u pacjentów z stenozą aortalną, nowością jest wykorzystanie nowego materiału do budowy urządzenia, głównie płatków zastawki. Użyte tworzywo jest materiałem biologicznym pochodzącym z osierdzia wołowego, zaś samo nowatorskie konserwowanie płatków zastawki znacznie minimalizuje ryzyko degeneracji zastawki. Dotychczas stosowane zastawki biologiczne po około 5-7 latach użytkowania kwalifikowały się do wymiany, natomiast zastosowanie nowatorskiej metody zdaniem naukowców skutkować powinno znacznie dłuższym okresem prawidłowego ich funkcjonowania, co zdaniem naukowców przekładać się ma na komfort pacjentów spowodowany brakiem konieczności powtarzania zabiegów lub znacznie mniejszą ich częstotliwością.
Lekarze podkreślają, że zwapnieniu z czasem ulegają zarówno protezy stosowane w klasycznych operacjach, jak i wszczepiane przezcewnikowo – TAVI. Klasyczna operacja wszczepienia zastawki polega na otworzeniu klatki piersiowej, zatrzymaniu akcji serca, następnie naprawieniu zastawki sercowej, natomiast zabieg TAVI charakteryzuje się znacznie mniej inwazyjnym wszczepieniem wykonanym poprzez dostęp przeznaczyniowy – z dostępu przezudowego, bądź przezszyjnego. Właśnie poprzez tętnicę szyjną wykonano wszczepiona została specjalnie utrwalona zastawka biologiczna u 58-letniego pacjenta w Katowicach.
Pacjent, u którego przeprowadzono przełomowy zabieg TAVI z wykorzystaniem specjalistycznej utrwalonej zastawki biologicznej zadeklarował, że nie odczuwa żadnych dodatkowych objawów po operacji i z nadzieją oczekuje na poprawę stanu zdrowia po wykonanym zabiegu. Zaś zespół specjalistów GCM zapewnia, że planuje kontynuację zastosowania tej metody leczenia dla szczególnie obciążonej populacji chorych z ciężką stenozą aortalną.
źródło: PAP
