W Polsce po raz pierwszy dokonano implantacji sztucznego serca nowej generacji
Specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w kwietniu po raz pierwszy w Polsce dokonali implantacji całkowicie sztucznego serca.
Zabieg wykonany w Klinice Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii UCK WUM to pierwsza w Polsce i 58. Na świecie operacja, podczas której dokonano implantacji całkowicie sztucznego serca (TAH, total artifical heart), francuskiej produkcji Aeson Carmat.
Przeszczepiony narząd obecnie jest najnowocześniejszym modelem sztucznego serca na świecie. Polscy specjaliści w kwietniu przeprowadzili implantację u 37-letniego mężczyzny, który trafił do szpitala z ciężką obukomorową niewydolnością serca. Choroba uniemożliwiała mężczyźnie normalne życie, przed operacją pacjent miał problem z wejściem na pierwsze piętro, zaś ciężkie nadciśnienie płucne i choroby współistniejące zdyskwalifikowały mężczyznę z przeszczepu serca.
Nowoczesne urządzenie składa się dwóch krążących wirników, dookoła których znajduje się żel napędzający dwie biologiczne membrany, do których napływa i z których odpływa krew. Sztuczny organ zawiera specjalistyczne czujniki, które regulują się samodzielnie w zależności od aktywności pacjenta i jego wysiłku fizycznego. Na zewnątrz zaś sztuczny organ łączy się ze sterownikiem zasilanym czterema akumulatorami, dzięki czemu pacjent może swobodnie funkcjonować w środowisku domowym, podczas gdy koordynatorzy mechanicznego wspomagania krążenia mają możliwość stałego monitoringu chorego poza murami szpitala.
Przed przystąpieniem do wykonania operacji zespół specjalistów został szczegółowo przeszkolony przez producenta nowoczesnej aparatury, zarówno w przestrzeni działania sztucznego organu, jego implantacji oraz postępowania z pacjentem w okresie przed i po zabiegu. Operacja zakończyła się pomyślnie, dając nadzieje na znaczną poprawę komfortu życia pacjenta.
Źródło: UCK WUM, PAP
