Antoni Tomasz Jurasz – autor wielu pionierskich badań chirurgicznego leczenia
Antoni Tomasz Jurasz to polski chirurg specjalizujący się głównie w urologii i chirurgii żołądka. Jednym z jego największych osiągnięć była metoda operacyjnego leczenia pozapalnych torbieli rzekomych trzustki, która stosowana jest do dziś.
Medyk główną uwagę poświęcał obszarowi urologii i chirurgii żołądka, choć także działalność z zakresu onkologicznego zyskała aprobatę poza granicami Polski, a sam poznański ośrodek zyskiwał bardzo dobre wyniki leczenia schorzeń nowotworowych. Medyk był autorem pionierskich badań nad chirurgicznymi metodami leczenia tarczycy. Jednym z jego największych osiągnięć było wprowadzenie oryginalnej metody zespolenia torbieli trzustki z żołądkiem, zwaną metodą Jurasza, która swoje zastosowanie w medycynie znajduje do dziś.
Antonii Tomasz Jurasz opracował i wprowadził metodę postępowania operacyjnego w przypadku ropnego zapalenia otrzewnej na tle zapalenia wyrostka robaczkowego, osiągał doskonałe wyniki w obszarze operacyjnego leczenia kamicy żółciowej, dokonał także modyfikacji operacji Hallera, kurczu wpustu żołądka. Antoni Tomasz Jurasz udzielał się także dydaktycznie, wykładał chirurgię ogólną i szczegółową oraz patologię chirurgiczną. Ponadto z inicjatywy medyka powstała pierwsza w Polsce Katedra i Klinika Ortopedii.
Jurasz po ukończeniu gimnazjum w 1900 roku rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Ruprechta i Karola w Heidelbergu, w roku 1907 uzyskał tytuł doktora nauk medycznych. W początkowym etapie kariery odbywał staż w Instytucie Patologii, później w klinikach chirurgicznych i wewnętrznych w Londynie, Królewcu i Lipsku, przez pewien czas pracował również jako lekarz okrętowy. Podczas I wojny światowej pełnił funkcję komendanta szpitala św. Marii i został naczelnym chirurgiem w V Korpusie Armii Niemieckiej. W 1919 roku został profesorem tytularnym na Uniwersytecie Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem, zaś rok później przeniósł się do Poznania, gdzie stanął na czele Katedry Chirurgii Uniwersytetu Poznańskiego i został mianowany profesorem zwyczajnym. Antonii Tomasz Jurasz w trakcie swojej działalności zorganizował Klinikę Chirurgiczną w poznańskim szpitalu Sióstr Miłosierdzia, pełnił funkcję Dziekana Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego, a także był prorektorem uczelni. Ponadto założył Polskie Towarzystwo Chirurgów i Ortopedów Polski Zachodniej, był współtwórcą czasopisma „Chirurgia Kliniczna”. Podczas kampanii wrześniowej kierował szpitalem wojskowym, przyczynił się też do założenia Polskiego Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie w Edynburgu, będąc jego pierwszym dziekanem. Po zakończeniu wojny stanął na czele Katedry Chirurgii, kierował też Szpitalem Polskim im. Ignacego Paderewskiego. W roku 1946 przybył z wizytą do Polski, podczas której przywiózł zmotoryzowana pracownię rentgenowską jako dar Polonii Amerykańskiej, rok później wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie prowadził praktykę lekarską i był konsultantem w zakresie chirurgii. Zmarł w 1961 roku, po powrocie z Dublina, gdzie uczestniczył w Międzynarodowym Zjeździe Chirurgów.
Źródło: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Antoni_Jurasz_(chirurg)
https://gigancinauki.pl/gn/biogramy/83096,Jurasz-Antoni-Tomasz.html
