Nowe mini-okrężnice mają ułatwić badania nad rakiem jelita grubego
Naukowcy opracowali nowy, bardziej realistyczny model jelita grubego, jak podkreślają ma on wspomóc dalsze postępy w walce z nowotworami tego narządu.
Osiągnięcie najlepszych efektów w walce z nowotworami możliwe jest dzięki opracowaniu jak najbardziej realistycznych i wyrafinowanych modeli, odwzorowujących naturalne jelito, funkcjonujące w ludzkim ciele. Taki jest właśnie nowo powstały model jelita grubego, opracowanego przez naukowców, który umożliwia laboratoryjne odwzorowanie nie tylko naturalnych funkcji narządu, ale też proces rozwoju nowotworów jelita grubego.
Dotychczas w procesie badawczym wykorzystywano modele zwierzęce lub uproszczone metody hodowli komórkowej, które wspomagały proces badawczy, jednak nie wystarczały, aby w pełni uchwycić złożone wzajemne oddziaływanie czynników zaangażowanych w rozwój nowotworu. Nawet organoidy, ani wyhodowane w laboratorium miniaturowe wersje organów nie pozwalały na dokładne odwzorowanie zachowania komórek nowotworowych.
W celu zrozumienia złożonych procesów choroby naukowcy stworzyli modele precyzyjnie odzwierciedlające proces rozwoju choroby. W tym celu naukowcy połączyli techniki mikroprodukcji (wytwarzania mikroskopijnych struktur) oraz inżynierii tkankowej, co pozwoliło na dokładne odtworzenie tkanek okrężnicy, co umożliwiło również kompleksowa stymulację procesu powstawania nowotworów poza organizmem.
Powstałe miniatury jelita grubego nazywane są mini-okrężnicami i oprócz odwzorowania fizycznej struktury tkanki okrężnicy potrafią również odzwierciedlać różnorodność komórkową tkanek w stanach zdrowia i choroby.
Naukowcy podkreślają również, że dzięki poddaniu komórek miniaturowych okrężnic kontrolowanym mutacjom onkogennym możliwe jest szczegółowe śledzenie procesu rozwoju nowotworu w tym obszarze. Nowatorski model opracowali członkowie grupy Matthiasa Lutolfa z francuskiej Ecole Polytechnique Federale de Lausanne przy wsparciu grupy Freddy’ego Radtke i współpracowników z Institute of Human Biology, Roche Innovation Center Basel w Szwajcarii.
Źródło: PAP
