Nowy sposób regulacji poziomu żelaza w organizmie opracowany przez polskie badaczki
Polskie badaczki z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie opracowały nową metodę regulacji poziomu żelaza w organizmie, która ma wspomóc kontrolowanie tego ważnego dla ludzkiego zdrowia pierwiastka.
Odpowiedni poziom żelaza jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, pierwiastek ten ma wpływ między innymi na wzrost i regenerację tkanek, odporność organizmu, pracę mięśnia sercowego, czy prawidłowego funkcjonowania mięśni. Jego niedobór może prowadzić m.in. do przewlekłego zmęczenia, jednak zarówno deficyt, jak i nadmiar żelaza w organizmie mogą mieć szkodliwy wpływ na narządy generując ich uszkodzenia lub rozwój chorób. Niedobór żelaza jest jednym z ważniejszych wyzwań współczesnych wyzwań zdrowotnych, gdyż anemia spowodowana deficytem tego pierwiastka dotyczy wielu osób na całym świecie, zarówno dorosłych jak i dzieci.
Wychodząc naprzeciw obecnej sytuacji i zapotrzebowaniu skutecznych metod kontrolowania poziomu żelaza i leczenia jego niedoborów polskie badaczki przeprowadziły badania, o których Gabriela Żurawska wraz z zespołem z Laboratorium Homeostazy Żelaza MIBMiK pod kierownictwem Katarzyny Mleczko-Saneckiej piszą na łamach prestiżowego czasopisma „American Journal of Hematology”. Uważają, że mogą one znaleźć zastosowanie w medycynie i przełożyć się na powstanie nowych terapii.
W swej publikacji specjalistki z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej zwracają uwagę, że mechanizmy molekularne kontrolujące poziom żelaza w ludzkim ciele odkryto dopiero w dwóch ostatnich dekadach. Jako kluczowy regulator ogólnoustrojowej homeostazy żelaza uznany został wytwarzany przez wątrobę hormon zwany, zwany hepcydyną. W kolejnym etapie zindentyfikowane zostało białko cytokina BMP6, aktywująca produkcję hepcydyny. W ujęciu tym cytokina BMP6 działa jak „sensor” poziomu żelaza – synteza tego białka wzrasta wraz z nadmiarem wspomnianego pierwiastka w organizmie.
Pomimo znaczących odkryć naukowcy z MIBMiK podkreślają, że molekularne mechanizmy odpowiedzialne za regulację BMP6 poprzez poziom żelaza są w dalszym ciągu poznane w bardzo małym stopniu. Zaś nowa publikacja odnosi się głównie do nowoodkrytej komórkowej ścieżki sygnałowej składającej się z MAP i czynnika o nazwie ETS1, która indukuje BMP6 w warunkach nadmiaru żelaza.
Zdaniem naukowców z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej wyniki tych badań przyczynić się mogą do odkrycia nowych terapii normujących poziom żelaza poprzez modulację poziomu BMP6, a także mogą być pomocne w diagnostyce zaburzeń związanych z gospodarką żelaza o nieznanej dotąd przyczynie.
Źródła: PAP
