Odkurzacz kontra zakrzepica
Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Lublinie przeprowadzili pierwszą w Polsce operację usunięcia skrzepu przy użyciu „odkurzacza” w żyłach. Metoda ta nazywa się rheolytic thrombectomy i pozwala na usunięcie skrzepów z żył bez konieczności stosowania dużej ilości leków przeciwzakrzepowych.
Dziennik Wschodni przytacza wypowiedź doktora Jana Jakuba Kosika, zastępcę kierownika Klinik Chirurgii Naczyniowej i Angiologii SPSK 1 w Lublinie: Najgorszą konsekwencją zakrzepicy jest zatorowość płucna. Ale są też inne. Przetrwała zakrzepica w dużych żyłach wywołuje obrzęki kończyn, które mogą się utrzymywać do końca życia, powodujące zmiany skórne prowadzące do niegojących się owrzodzeń. W związku z tym jakość życia chorych zdecydowanie ulega pogorszeniu. Leczenie opiera się często na farmakoterapii ale ta nie jest możliwa we wszystkich przypadkach. Zabiegi udrożnienia żył głębokich wykonywane są w Polsce od około 10 lat. To leczenie inwazyjne i nie każdy pacjent może być do niego zakwalifikowany. Kilka miesięcy temu do użytku w Europie dopuszczone zostało urządzenie, które odsysa skrzeplinę. Od dwóch tygodni korzystamy z niego w naszym szpitalu.
W artykule opisano przypadek pacjenta, który po operacji udawał się do domu zaledwie kilka dni później, co świadczy o skuteczności i bezpieczeństwie tej nowej metody leczenia zakrzepów krwi. Zakrzepica żył głębokich, według statystyk, dotyczy jednej osoby na tysiąc, przy wśród pacjentów przeważają kobiety.
https://www.dziennikwschodni.pl/zdrowie/odkurzacz-w-zyle-pacjenta-lekarze-z-lublina-operuja-tak-pierwsi-w-polsce,n,1000321644.html
