Otyłość – problem XXI wieku. Pierwotne źródło wielu poważnych chorób
Problem otyłości wśród społeczeństwa nieustannie wzrasta, stając się coraz większym zagrożeniem całej populacji, a kłopoty z nadwagą dotykają w coraz większym stopniu zarówno dorosłych, jak i dzieci. Warto pamiętać, że nadmierna masa ciała stanowi nie tylko problem estetyczny, lecz także zdrowotny, gdyż nieleczona może prowadzić do wielu poważnych chorób.
Otyłość to stan charakteryzujący się nadmiarem tkanki tłuszczowej, który negatywnie wpływa na stan zdrowia, a także utrudnia codzienne funkcjonowanie osób zmagających się z nadmierną wagą. Zbyt duża masa ciała w efekcie może prowadzić do wielu groźnych chorób, takich jak cukrzyca typu 2, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia oddychania, hipercholesterolemia, nowotwory, zwyrodnienia stawów i kręgosłupa i wiele innych.
W medycznej koncepcji otyłość dzieli się na pierwotną i wtórną, pierwsza z nich spowodowana jest niezdrowym odżywianiem i mało aktywnym trybem życia lub predyspozycjami genetycznymi. Natomiast otyłość wtórna pojawia się jako efekt uboczny niektórych chorób, takich jak chociażby niedoczynność tarczycy, zespół Cushinga, niedobór hormonu wzrostu, zespół policystycznych jajników, niedoczynność przysadki mózgowej, czy chorób uwarunkowanych genetycznie, m.in. zespołu Downa, czy Turnera.
Nadmierna masa ciała to zagrożenie o charakterze społecznym, problemy z otyłością mają, zarówno dorośli jak i dzieci, na stan występowania nadmiernej wagi nie ma wpływu też status społeczny, gdyż występuje ona w różnych środowiskach. Świadomość społeczeństwa na temat zagrożenia związanego z nadmierną masą ciała jest bardzo niska, tylko niewielka część osób uważa, że otyłość jest chorobą, natomiast znaczna większość określa ten stan jedynie jako mankament estetyczny. Uświadamianie społeczeństwa na temat zagrożeń jakie niesie z sobą otyłość jest bardzo ważnym aspektem, gdyż odpowiednie zapobieganie i leczenie otyłości, to zarazem profilaktyka nawet 200 różnorodnych chorób i powikłań.
Nadwaga a otyłość
W wielu przypadkach stanem poprzedzającym otyłość, jest nadwaga, obie dolegliwości wiążą się z nadmierną ilości tkanki tłuszczowej, jednak nadwagę charakteryzuje mniej odbiegający od normy wzrost masy ciała, z kolei otyłość jest chorobą charakteryzującą się znaczną ilością tkanki tłuszczowej. Jedną z najprostszych metod diagnozujących nadwagę lub otyłość jest współczynnik BMI, czyli stosunek wzrostu do wagi konkretnej osoby.
