Pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia pozanaczyniowego kardiowertera-defibrylatora
Kolejny przełomowy zabieg polskiej medycyny wykonany został w Narodowym Instytucie Kardiologii, zespół elektrofizjologów Centrum Zaburzeń Rytmu Serca przeprowadził pierwszą w Polsce implantację pozanaczyniowego kardiowertera-defibrylatora EV-ICD, który wszczepiony został 43-letniemu pacjentowi, cierpiącemu na zagrażające życiu zaburzenia rytmu serca.
Polscy lekarze z Centrum Zaburzeń Rytmu Serca Narodowego Instytutu Kardiologii 14 listopada wykonali przełomowy dla Polskiej medycyny zabieg implantacji pozanaczyniowego kardiowertera-defibrylatora EV-ICD. Urządzenie to wszczepione zostało 43-letniemu mężczyźnie cierpiącemu na groźne zaburzenia rytmu serca, które powstał w wyniku wrodzonej choroby. Lekarze podkreślają, że zabieg ten był dużą szansą dla młodego pacjenta z poważnym ryzykiem nagłego zgonu w wyniku choroby serca, którego stan dodatkowo znacznie ograniczał operację z wykorzystaniem dotychczas dostępnych kardiowerterów-defibrylatorów.
Dotychczas stosowane, tradycyjne metody oparte na pzezżylnej formie urządzenia polegają na wprowadzeniu elektrody do jam serca poprzez układ żył pod kontrolą RTG, zaś w systemie pozanaczyniowym elektroda wszczepionego urządzenia umieszczana jest pod mostkiem, bliżej serca, co umożliwia jej implantację bez konieczności ingerencji w układ sercowo-naczyniowy.
Kardiowerter-defibrylator jest małym urządzeniem elektronicznym służącym do rozpoznawania zagrażających życiu arytmii i odpowiedniej interwencji mającej na celu przerwanie zaburzeń. Aparat składa się elektrod wewnątrzsercowych oraz połączonego z nimi elektronicznego modułu zasilanego baterią. Zastosowanie tego rodzaju urządzenia pozwala uniknąć konieczności wprowadzenia elektrod do serca i układu naczyniowego, co znacząco zmniejsza ryzyko groźnych powikłań, szczególnie długoterminowych, wynikających z wieloletniej obecności elektrod w układzie żylnym i sercu.
Zabieg implantacji pozanaczyniowego kardiowertera-defibrylatora EV-ICD jest pierwszym tego typu zabiegiem wykonanym w Polsce ze względu na wskazania kliniczne. Jednak zespół specjalistów Narodowego Instytutu Kardiologii, pod kierunkiem prof. Macieja Sterlińskiego już w latach 2020-2021 wykonał 13 takich zabiegów w ramach międzynarodowego projektu badawczego EV ICD Pivotal Trial.
Źródło: PAP
