Pionierska operacja przeszczepu dłoni w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu
Zespół chirurgów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przeprowadził pierwszy na świecie przeszczep dłoni u pacjenta, który urodził się bez tej kończyny. Operacja trwała 13 godzin i zakończyła się sukcesem. Pacjent, 32-letni Piotr z Zamościa, mógł już poruszać palcami przeszczepionej dłoni zaraz po zabiegu. Lekarze jednak podkreślają, że na pełne efekty trzeba poczekać aż pół roku, gdyż proces rehabilitacji i adaptacji pacjenta do przeszczepionej dłoni jest długi i wymaga czasu.
Przeszczep kończyny u pacjenta urodzonego bez niej to pionierska operacja, która zapisała się na kartach historii medycyny w 2016 roku. Dotychczas przeszczepiano kończyny górne u pacjentów, którym ręce amputowano. W przypadku pacjenta z Wrocławia, który urodził się bez lewej dłoni, lekarze musieli zmierzyć się z dodatkowymi trudnościami, takimi jak zanik mięśni ręki czy brak czynnego obiegu krwi.
Chirurdzy, którzy przeprowadzili tę niezwykłą operację, byli doskonale przygotowani. Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu realizują program transplantacji kończyn, a dr Adam Domanasiewicz, kierownik zespołu, ogłosił w telewizji, że szuka chętnych do przeszczepu. Piotr z Zamościa zgłosił się w listopadzie i został poddany operacji w grudniu. Obecnie czeka go długa rehabilitacja, ale lekarze są pełni optymizmu co do przyszłych rezultatów i sprawności pacjenta.
Źródło: https://portal.abczdrowie.pl/wroclawscy-chirurdzy-dokonali-niemozliwego
