W Polsce panuje epidemia niewydolności serca
Choroby układu sercowo-naczyniowego są jednym z największych zagrożeń Polaków. Jak zauważają naukowcy, w Polsce panuje najwyższa śmiertelność z powodu niewydolności serca w całej Europie. Problem narasta dodatkowo wraz z przybywaniem czynników powodujących choroby, takich jak chociażby wzrost sprzedaży papierosów.
Choroby kardiologiczne są problemem współczesnego społeczeństwa, najczęstszą z nich niewydolność serca w opinii specjalistów określić można nawet jako epidemię. Naukowcy podkreślają, że pomimo najnowszych technologii i wyszkolonych specjalistów śmiertelność spowodowana chorobami układu sercowo-naczyniowego, zarówno w Polsce, jak i na świecie stanowi główny problem.
Polska rzeczywistość spotyka się z ogromnym problemem leczenia i postępowaniem pacjentów, z niektórymi z nich jak zauważają lekarze ciężko jest współpracować. Szczególnie niebezpieczny jest wstrząs kardiogenny, będący skrajnym stanem niewydolności serca, którego śmiertelność wynosi nawet 50 procent. W Polsce notuje się najwyższą śmiertelność w Europie spowodowaną zawałem serca, jest ona również państwem z najczęstszymi hospitalizacjami pacjentów z niewydolnością serca spośród wszystkich państw OECD. Rozwiązaniem w przypadku choroby często są specjalne pompy wspomagające krążenie, które w polskim systemie lecznictwa nie są refundowane.
Dodatkowym zagrożeniem jest narastająca liczba czynników podnoszących ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, wśród których wymienić można chociażby wzrost sprzedaży papierosów, a ten i inne niekorzystne trendy w dużym stopniu przekładają się na rozwój chorób, nie tylko kardiologicznych.
Jak podkreślają specjaliści problem lecznictwa spowodowany może być, również skomplikowana koordynacja opieki wewnątrzszpitalnej z opieką poza szpitalną. W celu wprowadzenia lepszych rozwiązań zdaniem naukowców należy również kłaść większy nacisk na edukację społeczeństwa, dzięki której pacjenci bardziej świadomie zadbają o swoje zdrowie i współpracę z medycznym zespołem.
Debata na temat niewydolności serca i najnowszych rekomendacji z zakresu leczenia kardiologii toczyła się podczas XVI Konferencji Kardiologii Polskiej.
Źródło: PAP
